GIORGIO MBREKULLIA

Quhem Francesco,nga Martinsicuro (IT),dhe jam gjyshi i giorgio-s.Jam i nderuar te deshmoj operen e Zotit Jezus.Ne 12 gusht te vitit 2004,rreth ores 02:30,vajza ime lindi nje djale ne spitalin Al Salesi ,spitali per femije ne Ancona(IT).Sapo lindi,doktoret ja moren femijen.I thane : "Do e sjellim me vone" .Vajza ime priste qe tja risillnin,nderkohe qe rreth ores 6:30 e cuan siper,ku eshte inkubatori,dhe e kishin tubuar.Doktori i thote :"shpresat per mbijetese per giorgio jane thuajse zero,sepse ka infeksion ne mushkeri dhe komplikime te tjera qe nuk e lejojne te beje frymemarrje.Per giorgio pritej nje e ardhme shume e keqe e pashmangshme!NE reaguam ne baze te fjales qe thote: "Ne kemi nje litar shpetimi" (Erb 6,9) dhe i jemi lutur zotit.Kjo ndodhi te premten ne daten 13.Te shtune ne 24 gusht u ktheva nga spitali Salesi,ne martinsicuro rreth ores 22 dhe ndalova ne anfiteater,perballe kapeles së Nënë Terezës së Kalkutës ku ishte lutja (vigjilje te dedikuar për SS . Assumption ne Qiell) dhe,ne momentin e lutjes te besimtareve kerkova te luteshin per sherimin e giorgio-s.Dhe keshtu te gjithe u luten per te.Zoti ben gjera te mbedha.Vajza ime thoshte : Babi ,nese semundja ka ardhur per faje te doktoreve nuk e pranoj,por nese Zoti e ka dashur dhe e ka bere per ta marre per vete,le te "fluturoje" tek Ai ne Qiell "Ndersa kaluan 5-6 dite,infeksioni u zhduk.Doktoret mendonin se ishte jashte rrezikut per jeten.Por papritur situata e giorgio-s u perkeqesua dhe doktoret duhej ti rijepnin oksigjenin 100x100(me shume se me pare) dhe thane :"giorgio eshte shume rende,ne keto kushte mund te jetoje maksimumi pak dite .Lutja ishte reagimi jone i pare.Me Don Marco-n jemi lutur shume.Kemi qene ne Loreto (IT)ku nje grup njerezish u luten per Giorgio :mendoj se ishin vertet shume.Nje dite vajza ime takoi nje zoteri ne Martinsicuro qe e pyeti: "Giorgio si eshte?" .Vajza ime i kishte thene qe ishte mire.Zoteria i kishte thene qe ishin shume vite qe ai nuk shkonte me ne mese e qe nuk rrefehej me,por kur i kishin treguar per giorgio kishte vendosur te lutej per te ne shenjteroren e San Gabriele.Atje ishte rrefyer dhe mori pjese ne mesen e shenjte duke bere edhe Kungimin.Unë i thashë Don Marco dhe ai tha se George do të jetë një mjet i madh në duart e Zotit, dhe se ai kishte shpëtuar shpirtin e tij të parë nga ferri .Nje dite isha mbrapa shtepise duke u lare me ujin qe ndodhej brenda nje vaske,dhe mu rikthye ne mendje kur Jezus ishte ne nje barke qe po permbytej me dishepujt e tij (Mt 8,23-27)Ata i thane :"Zot na shpeto! " Atehere zoti u pergjigj : "Jeni burra me pak besim,une jam me ju,nuk duhet te keni frike "! .M pas me erdhi ne mendje gjithe rruga e zotit.Te gjitha punet qe ka bere.Keto gjera me kane ndihmuar shume.Kaluan pak dite e Giorgio kishte me pak nevoje per oksigjen; 4-5 dite me pare i hoqen te gjitha tubat dhe surumin qe kishte.Doktoret nuk arriten dot te zbulonin se clloje infeksioni kishte "goditur". E kuruan me nje antibiotik xhenerik,pastaj provuan me 2,3 lloje te tjera antibiotikesh.Por edhe sot doktoret nuk kane arritur te zbulojne clloj semundje pati,as se cfare kure e beri te sherohej.Infermieret e spitalit Salesi që nga " dënimi me vdekje " njoftim i cili nuk u realizua , ata vendosën ta quajnë Giorgio : 'MBEKULLIA ' .Me ndihmen e zotittani giogio eshte mire,dhe shpresoj qe javen qe vjen ai te jete mes nesh.Falenderoj te gjithe komunitetin qe beri lutjet.Dhe unë ju bëj thirrje për të bërë edhe më shumë , sepse ne duhet të lutemi për njerëz të tjerë që kanë nevojë për atë . Ne duhet të lutemi shumë , sepse ka kaq shumë njerëz duke pritur për lutjet tona..Dhe ne duhet me të vërtetë të lutemi . Unë doja të beja një tjetër dëshmi . Shumë vite më parë , gruaja ime ishte shumë e sëmurë . Aq ishte aq keq sa dhe shpresat e saj të rimëkëmbjes ishin ' zero ' . Ajo ' ishte keshtu për më shumë se 10 ditë .I rane thonjtë , flokët . Një natë ajo ëndërroi qe jetonte pranë daljes se Val Vibrata , ku eshte një kishë me një kryq të Jezusit dhe Zonja e mëshirës në anën tjetër.Enderroi dhe sikur kryqi ne kishe ra mbi te. Atehere bertiti: "Zot nuk mundem ta mbaj kete peshe !". "Sigurisht qe mundesh"..Bertiste akoma : "nuk mundem! ". "Sigurisht qe mundesh ". Ja doli mbane.Tani ka shume vite qe nuk ndihet me keq,dhe desha te beja dhe kete deshmi per te thene qe Zoti nuk na ka harruar kurre .