DEL NGA KOMA E PAKTHYESHME!

Gianluca: Pershendetje te gjitheve,jam Gianluca Amadio nga Grottamare (IT).Njezete e kater (24) vjet me pare,ne tetor te vitit 1991,pesova nje aksident me motorr dhe hyra ne koma te thelle.Te gjithe me dinin te vdekur.Doktoret thonin se truri im ishte totalisht i demtuar dhe se nuk mund te behej me asgje,qe nuk i hyja ne pune asnjerit. elektroencefalograma ishte e sheshte.Atehere thirren prinderit e mij per te kerkuar autorizimin per heqjen e organeve.

Don Marco:Sot ilacet dhe doktoret, kur elektroencefalograma ehte e sheshte,flasin per vdekje klinike, per status te pakthyeshem.Zakonisht pa pritur kohe,duke marre parasysh koston e larte te makinerive qe mbajne ne jete trupin e te semurit,per shkak te nje trajtimi te padobishem,kerkojne autorizimin per heqjen e organeve te brendshme.Cfare ndodhi me vone?

Gianluca: fati im ishte qe kisha nje familje te madhe mbas shpine,nje mami te persosur dhe nje babi te persosur qe nuk pranuan heqjen e organeve.Mami thoshte: Djali im ashtu si ka lindur do vdese.Une besoj ne zot: Nese zoti do qe ta marre ,pranoj qe ai te vdesi.Nese zoti do qe te shpetoje Gianluca do jetoje ! Dhe une fale zotit nuk vdiqa.Rreth Natale te vitit 1991 pashe nje tip endrre shume te vecante.....

Don Marco: Na bej te kuptojme me mire: nga jashte dukeshe i vdekur.Ishe ne jete vetes sepse nje makine bente te mundur rrahjet e zemres dhe jetoje nje jete ne dukje vetem vegjetative,ndersa brenda teje ishe i vetedijshem...

Gianluca: Po, une nuk mund te flisja,nuk mund te shikoja e nuk mund te livizja as edhe nje gisht,por degjoja gjithcka.Kur ederma cerebrale ishte e palevizeshme kuptoja cdo gje,kur spostohej ,jo.Por une e dija qe cdo gje egzistonte dhe isha i vetedijshem.Thoja per ate tip endrre qe pashe rreth Natale te vitit 1991...si e dija qe ishte rreth Natale? Ndodhi keshtu : Per Vitin e Ri doktori erdhi per te me bere nje vizite,me vuri doren mbi shpatull duke me thene: Vit te mbare Gianluca.Ky vit i ri qofte per ty viti i ringjalljes! Sigurisht qe kete nuk ja thane mjeket e tjere,por e ka inspiruar Ati i Qiellit sepse vitin tjeter u ktheva ne jete. Ne ate enderr pashe nje burre qe vinte drejt meje . ishte i gjate,me floke dhe mjekerr me onde,me nje tunike te bardhe,me nje zinxhir te arte ne brez.Une isha duke luajtur ne kopeshtin e shtepise time,ai erdhi drejt meje nga ana e djathte. Kur ishte 3 metra larg meje,me ngriti ne ajer e shkova drejt tij. Une isha i trishtuar dhe vetem qaja,e qaja ,e qaja. E pyeta: Kush je? Kush je? Ma thuaj te lutem! Dhe ai mu pergjigj: Une jam zoti ,Perendia e madhe! UNE vazhdoja te qaja dhe e pyeta : Cfare duhet te bej qe te shpetoj! Dhe ai : Lutu qe une te te shpetoj!Une vazhdoja te qaja dhe ai per te me ngushelluar me perqafoi e me dha nje puthje ne balle. Une nga ajo dite nuk kam qare me. Coma kishte zgjatur shtate muaj, ndersa sot qaj kujtimin e atij xhesti te dashurise se madhe. Kam zbuluar se Zoti eshte gjithmone me ne,eshte gjithmone i pranishem,ne cdo moment. Ai na inspiron cdo fjale,gjithcka qe duhet te themi, ate qe duhet te bejme,si duhet te sillemi me te tjeret. Zoti eshte shpresa jone e vetme. Magjistaret nuk japin kete force qe me jep zoti. Magjistaret duan leket e qe nuk ju mjaftojne asnjehere. Embi te gjitha duan shpirtin. Dhe une duhet te shes shpirtin per tu ndjere mire mbi kete toke?Por kjo jete tokesore eshte vetem nje copez e jetes se pamase,nje grimce rere nga jeta qe ai do te na jape ne te ardhhmen. Une nuk kam nje vajze (te dashur),kam vetem Zotin.e gjithsesi jetoj shume mire dhe ndihem "i paguar". Zoti eshte baba,mama e vella,moter,grrua,burre,shpirt ,mish e gjithcka. Zoti mjafton.

Don Marco: Lavderoni Zotin Jesus per mbrekulline qe te beri si pergjigje e lutjeve qe i ke bere kur ishe ne gjendjen e vdekjes klinike !